22 rujna, 2007

SREDSTVA PRISILE

U odnosu na druge državne službenike policijski službenici imaju na raspolaganju normativno uređen najveći broj sredstava prisile stoga što su jedino oni imaju šire mogućnosti (od drugih državnih službi) da djeluju prisilom i izvan slučajeva zaštite života, te u stvarnosti često koriste različite vrste sredstava prisile.
Sredstva prisile po čl. 54. Zakona o policiji su : tjelesna snaga,palica,sredstva za vezivanje osobe,uređaj za prisilno zaustavljanje motornih vozila,službeni psi,kemijska sredstva, službeni konji,vatreno oružje,uređaj za izbacivanje mlazova vode,posebna vozila i posebna vrsta oružja i eksplozivnih sredstava.Ciljevi uporabe sredstava prisile su : zaštita života ljudi,savladavanje otpora,sprječavanje bijega ili odbijanja napada, a ista će se uporabiti tek kada mjere upozorenja i zapovjedi ne jamče uspjeh i pritom policijski službenici uvijek moraju uporabiti najblaže sredstvo kojim se nanose najlakše posljedice osobi prema kojoj se primjenjuju.
Uporaba sredstava prisile policijskih službenika povezana je uz propise:
- KZ RH čl. 32. "Zakonita uporaba prisile"
- ZAKON O POLICIJI od čl.54. do čl. 67.
- PRAVILNIK O NAČINU POLICIJSKOG POSTUPANJA od čl.30. do čl.56.
Tijekom obrade nad osobama na kojima su od strane policijskih službenika uporabljena sredstva prisile, ista su iznosile primjedbe na postupak policijskih službenika navodeći činjenice o navodnim nezakonitim postupcima policijskih službenika i prekomjernoj uporabi sile što je rezultiralo velikom medijskom pozornošću u sredstvima javnog priopćavanja s negativnim predznakom o načinu postupanja policijskih službenika u primjeni sredstava prisile unatoč opravdanoj i zakonitoj uporabi sredstava prisile.
Kod uporabe tjelesne snage i palice policijski službenici vode računa o navedenim okolnostima, kako ne bi došlo do medijske špekulacije i pritužbi građana, a uporaba sredstava prisile bila ostvarena po zakonskim propisima:
1. Kod savladavanja pasivnog otpora (postoji kada se osoba ogluši zakonitoj zapovijedi pol. sl.ili se stavi u takav položaj koji onemogućuje obavljanje službenog zadatka- legne, sjedne, klekne, uhvati se za neki predmet i sl.) policijski službenici uporabljuju tjelesnu snagu niskog intenziteta tj. tehnike kontrole- poluge i fiksacije, dok udarci rukama i nogama u vitalne dijelove tijela nisu dopušteni. Iznimno mogu se koristiti i udarci, ali nikako po vitalni dijelovima tijela. NPR.poli. sl. će zatvorenom šakom (člancima prstiju koji su savijeni u prvom zglobu i stegnuti uz šaku s palcem priljubljenim uz šaku) udariti po zapešću ruke osobe koja pruža pasivni otpor kako bi je prisilili da pusti predmet za koji se uhvatila objema rukama.
Palicu poli. sl. koristi će ako uporaba tjelesne snage nije bila uspješna ili kada je od početka jasno da tjelesna snaga ne jamči uspjeh, a istom se udara po kosim kutem po mišićima, a ne po kostima, zglobovima, glavu, kao niti po vitalnim dijelovima tijela (bubreg, jetra, ...).
Dakle, radi savladavanja pasivnog otpora poli. sl. sredstava prisile uporabiti će ako ga u obavljanju službenog zadatka pasivnim otporom onemogućava osoba, koja iskazuje neposluh ulaskom u zabranjenu zonu ili koja je neposredno prije prekršila ili još uvijek krši određene propise, te je poduzimanje mjera prema njoj neophodno kako bi se zaštitila određena prava drugih osoba, a koja se prethodno oglušila na zakonito upozorenje ili zapovijed.
2. Kod savladavanja aktivnog otpora ili odbijanja napada od sebe ili drugoga ( napadač ima namjeru nanijeti tjelesnu povredu) poli. sl. uporabiti će tjelesnu snagu srednjeg i jakog intenziteta tj. tehnike kontrole- poluge i fiksacije i tehnike samoobrane, kao i svaki drugi način primjene tjelesne snage u onoj mjeri koja je potrebna da se savlada aktivni otpor ili odbije napad od sebe ili drugoga, pritom voditi računa da se osobi nad kojom se primjenjuju sredstva prinude ne nanese nesrazmjerno veća šteta od one koja bi nastupila njenim napadom ili ponašanjem ( čl.21. Zakon o policiji; čl.29. i 30. KZ RH - nužna obrana i krajna nužda).
NPR.osobi koja odgurne poli. sl., potrga mu oznake na odori, pljune na njega, opsuje ga ili na drugi način zlostavi- udarcima, bacanjem i sl. nanijeti tešku tjelesnu ozljedu.
Poli. sl. iznimno mogu, osobi nad kojom primjenjuju tjelesnu snagu i palicu, nanijeti i nesrazmjerno veću štetu od one koja je prijetila njenim napadom ili otporom.
NPR. kada bude slomljen nos vozaču koji je odbio izaći iz vozila, ali ne udarcem, već uslijed jakog opiranja prilikom uporabe zahvata za izvlačenje, a vozač nosem udari o dovratak vrata i pritom dođe do frakture nosne kosti s pomakom.
Policijski službenici će u opasnim situacijama osobi za koju su ispunjeni uvjeti za uporabu tjelesne snage i palice, kad god okolnosti to do puštaju, a prije uporabe istih, izdati zapovijed, kako bi istoj dali šansu da se prema njoj postupi bez uporabe sredstava prisile.
NPR.kada na zapovijed poli. sl. vozač odbije zaustaviti vozilo i započne bijeg te prilikom uhićenja vozača poli. sl. izdati će mu zapovijed da ključeve izvadi iz brave, stavi ruke na volan, otvori vrata i s rukama podignutim u vis (ključevi u rukama), izađe iz vozila. Ukoliko vozač posluša zapovijed nema potrebe da se nad njim uporabi tjelesna snaga s obzirom da je počinio prekršaj koji u radnji počinjena ne sadrži silu ili prijetnju.
Ako bi davanje zakonita upozorenja i zapovijedi dovela u pitanje izvršenje službenog zadatka poli. sl. može odmah uporabiti sredstva prisile nad osobom za koju su ispunjeni uvjeti uporabe sredstava prisile. Kod slučajeva hvatanja počinitelja prekršaja/k.d. koja u sebi sadržavaju silu i prijetnju poli. sl. mogu uporabiti sredstva prisile i bez prethodnog upozorenja ili zapovijedi, a ako okolnosti do puštaju mogu službeni zadatak riješiti bez uporabe sredstava prisile pouzdajući se u vlastitu prosudbu.
3. Policijski službenici mogu zatražiti i prihvatiti ponuđenu pomoć građana, kad to okolnosti nalažu radi savladavanja otpora, sprječavanja bijega ili odbijanja napada osoba, ako će primjena sredstava prisile imati manje štetne posljedice ili može uporabiti bilo koji predmet iz okoline, a koji mu se nađe pri ruci (stolica, letva, kabel....) ako su ispunjeni uvjeti iz čl. 29. i 30. KZ RH. Policijski službenici ne smiju s zlom namjerom (psihičkim i fizičkim zlostavljanjem osobe, omalovažavanjem, ismijavanjem, vrijeđanjem...)izazvati napad kako bi pod okolnostima iz čl. 29., 30., 32. KZ RH povrijedili osobu nad kojom primjenjuju sredstva prisile.
4. Sredstva za vezivanje poli. sl. uporabljuju kada postoji opasnost od osobe, koju treba vezati, od njezina napada na poli. sl.ili drugu osobu, oštećenja stvari, bijega, oslobađanja, samoubojstva ili samopovređivanja.
Vezati osobu znači ograničavati pokretljivost tijela osobe, osobito udova, prikladnim sredstvima, tj za sputavanje pokretljivosti ruku osobe te pritom imati poseban obzir: obujmice na sredstvima za vezivanje ne smiju se stezati kako bi se jamčio siguran protok krvi, zajedno se ne mogu vezati osobe različitog spola i sl.Nepoštivanje takvih pravila može samu mjeru činiti zlostavom, pa i torturom.
Primjena ovoga sredstva nije samo težak zahvat prema osobnoj slobodi, već se njome može snažno povrijediti dostojanstvo čovjeka.

01 rujna, 2007

ŽRTVE KAZNENIH DJELA - kome se obratiti za savjete i pomoć?

Kazneno djelo možete prijaviti policiji ili državnom odvjetniku.Oni će poduzeti mjere iz svoje nadležnosti kako bi se vaš slučaj što prije riješio i počinitelj spriječio u daljnjem činjenju kaznenog djela. U policiji i državnom odvjetništvu u povjerljivom razgovoru objasniti će te što vam se dogodilo i kako se osjećate. Oni će vam pružiti stručnu pomoć, savjetovati vas te prema potrebi uputiti u odgovarajuću instituciju koja vam može pružiti dodatnu pomoć.
Kada kazneno djelo prijavite policiji, policijski službenici poduzet će odgovarajuće izvidne mjere i radnje radi rješavanja kaznenog djela i uhićenja počinitelja.Stoga bi vi znatno pomogli rješavanju slučaja kada biste:
-dali što više informacija o kaznenom djelu
-opisali što se dogodilo i što ste vidjeli te čuli
-rekli ako ste zabrinuti za svoju sigurnost ili vaše obitelj.
Policijski službenici će vam dati brojeve kontakt telefona kako biste ih mogli ponovno kontaktirati i upoznati se dokle su stigli u rješavanju vašeg slučaja, ali svakako se ponovno obratiti policiji ako ste:
-doznali ili se prisjetili još nekih detalja o kaznenom djelu
-spoznali da je pretrpljen veći gubitak ili šteta nego što ste mislili
-bili povrijeđeni tijekom kaznenog djela, a povrede sada izgledaju ozbiljnije nego tada
-mijenjali adresu stanovanja/boravišta ili broj telefona.
Sve prikupljene informacije i moguće dokaze policija upućuje državnom odvjetniku na daljnje postupanje.

Temeljno pravo i glavna dužnost državnog odvjetnika jeste progon počinitelja kaznenih djela za koja se progoni po službenoj dužnosti.Državni odvjetnik će pažljivo ocijeniti sve navode kaznene prijave te po potrebi od policije, centra za socijalnu skrb, zdravstvene ustanove i drugih zatražiti dodatne obavijesti.Na osnovi svih prikupljenih podataka državni odvjetnik će odlučiti hoće li kaznenu prijavu odbaciti ili predmet uputiti općinskom ili županijskom sudu na postupak.
Za kaznena djela za koja je propisana kazna zatvora do 10 godina u pravilu je nadležno općinsko državno odvjetništvi, a to su:
teška tjelesna ozljeda,
zlostavljanje djeteta i maloljetne osobe,
nasliničko ponašanje u obitelji,
krađe, provale i druga djela.
Za kaznena djela za koja je propisana kazna zatvora preko 10 godina nadležno je županijsko državno odvjetništvo, a to su:
teška ubojstva,
silovanja,
spolni snošaj s djetetom i druga djela.

Radi donošenja pravedne odluke sud je dužan prikupiti sve dokaze te je stoga, ako ste pozvani kao svjedok, vrlo važno da se odazovete i da iznesete sve što znate o kaznenom djelu i pomognete sudu utvrditi istinu.Uz poziv na sud dobit ćete pismo s informacijama koje bi vam mogle biti od pomoći, aukoliko ste tog dana poravdano spriječeni obavezno o tome obavijestiti sud.
Državni odvjetnik zastupa optužbu i vaše interese te predlaže dokaze koji mu stoje na raspolaganju.
Osumnjičena osoba može imati branitelja.Državni odvjetnik i branitelj mogu vam tijekom postupka postavljati pitanja.Bilo bi dobro da u tom slučaju za to budete unaprijed pripremljeni.Radi zaštite vaše privatnosti sud može raspravu proglasiti tajnom te vas iz opravdanih interesa bez prisutnosti osumnjičene osobe ispitati u vašem stanu ili u sudu putem videoveze.Ukoliko su dijete ili maloljetnik oštećeni kaznenim djelom, intervju s njima vodit će kvalificirana stručna osoba također putem videoveze. Od djeteta i maloljetnika neće se tražiti da daju iskaz u prisutnosti osumnjčene osobe.Ako sud počinitelja oslobodi, državni odvjetnik može podnijeti žalbu. U svakom slučaju i vi imate pravo pokrenuti građansku parnicu i zatražiti naknadu štete.

Sud će centar za socijalnu skrb uključiti ako on uključuje:
- djecu žrtve čiji su roditelji počinitelji tog kaznenog djela, koji su propustili zaštiti dijete tj. ako odgovarajuće ne skrbe o djetetu
- djecu s poremećajima u ponašanju
- osobe pod skrbništvom
- žrtve obiteljskog nasilja u slučajevima kada je član obitelji maloljetno dijete ili osoba pod skrbništvom.
Ako vam je potrebna dodatna pomoć sustava socijalne skrbi, obratite se centru za socijalnu skrb na vašem području stanovanja/boravišta gdje će vam pružiti informacije o eventualnim pravima u socijalnij skrbi i uputiti na postupak.

A.C.A.B

ALL COPS ARE BASTARDS



HANGIN AROUND WITH MY MATES ONE NIGHT
WE GOT IN A LITTLE FIGHT
GEEZER COME WITH A KNIFE IN HIS FIST
I GOT CUT ALONG WITH THE WRIST SAID
ACAB ACAB ACAB ACAB
ALL COPS ARE BASTARDS

COPPERS COME UP & SAY WHAT`S THE MATTER WITH YOU?

NOW THEY SEE WHAT WE CAN DO
NEXT THING I KNEW I WAS IN A CELL
ALL MY MATES ARE IN THERE AS WELL
ACAB ACAB ACAB ACAB
ALL COPS ARE BASTARDS

I HAD A COURT DATE TO PLEAD MY CASE
THEY HAD DELIGHT AT THE LOOK IN MY FACE
THEY SAID WE`RE GONNA PUT YOU AWAY
I SAID ALL I HAD TO SAY
ACAB ACAB ACAB ACAB
ALL COPS ARE BASTARDS